Získat nové hráče není vždy jednoduché, ale jak s úsměvem říká Petr Novotný: „Dobrý šachista se přihlásí sám.“ Přesto klub aktivně buduje přátelskou a otevřenou atmosféru, kde má každý šanci zlepšovat se vlastním tempem. Zejména u dětí je klíčové nejdříve vzbudit lásku ke hře. Když si hráč ke královské hře vytvoří vztah, často se k ní vrací i po letech. „Zprvu nejsou důležité výkonnostní dovednosti. Nelze preferovat jen ty lepší, dát šanci ke hře je třeba vytvářet pro všechny. Ano, občas někdo přestane hrát z různých důvodů, ale pokud již má vytvořený kladný vztah k šachu, často se po letech do klubu vrátí,“ doplnil Novotný.

Klub nedávno navázal spolupráci se ZŠ Dobrovice, kde uspořádal školní přebor a podpořil účast žáků na Přeboru škol. Projektový den přivedl k šachovnicím více než třicítku žáků druhého stupně. „Ohlas byl skvělý. A přesně takhle si představuji, že bychom měli šachy popularizovat – ukázat, že to není jen nudné přemýšlení, ale dobrodružství,“ říká Novotný. Klub plánuje v této spolupráci pokračovat a přivést k šachům ještě více mladých hráčů.

Turnaje plné tradic i změn

Jedním z největších turnajů pořádaných klubem je O vánočního kapra. Kvůli novým regulacím se však zdá, že živý kapr jako hlavní cena bude minulostí. „Zřejmě přejdeme na čokoládovou variantu. Ale věřím, že hlavní kouzlo turnaje to neubere. Jde o atmosféru, ne o cenu,“ říká s nadhledem předseda klubu. Na březen je také naplánován speciální turnaj rodičů dětí, kde se rodinní příslušníci mohou blíže seznámit s klubovým děním.

Úspěchy na šachovnicích

Dobrovičtí šachisté se pravidelně účastní mistrovských soutěží družstev a letos poprvé nastoupili i v celostátní 2. lize. Celkem mají v soutěžích pět týmů, včetně žákovského družstva. Mezi individuální úspěchy patří skvělé výsledky Vojtěcha Kolína, který obsadil 5. místo na Mistrovství Čech v kategorii do 12 let a nyní bojuje na Mistrovství České republiky.

V historii klubu se objevila i řada dalších talentů. Mezi ně patří například Jana Strnadová a Michaela Novotná, které se probojovaly na MČR dívek do 12 let, nebo Andrea Šoltysová, krajská přebornice z roku 2006.

Výzvy a budoucnost šachu

Šachy jsou specifický sport – sice se v Česku neřadí mezi nejpopulárnější, ale jejich úroveň neustále roste. „Kamkoliv přijedeme, narazíme na silné hráče, i v těch nejnižších soutěžích. Konkurence roste a to je dobře,“ říká Novotný.

„V České republice jsou pouze dva hráči, o kterých se dá říci, že se šachem živí a jsou plně profesionální. Jiní čeští hráči buď ještě studují a nebo mají k šachu další mimo šachové zaměstnání,“ doplnil Novotný.

Hlavní výzvou pro klub však nejsou soupeři, ale finance. „Získat dotaci od Národní sportovní agentury je prakticky nemožné. Podmínky jsou nastavené pro velké hráče, ale my se nevzdáváme. Naštěstí máme velkou podporu města Dobrovice, které nám poskytuje prostory pro naši činnost.“

Proč začít hrát šachy?

„V časech, kdy jsem si ještě myslel, že se mohu v šachu zlepšit, mě hodně inspirovala hra GM Anatolije Karpova. Nejsem žádný šachista „divoch“. Mám rád spíše klidnou poziční hru. A oblíbená partie? To je ta vždy poslední sehraná,“ řekl předseda klubu.

A co by Petr Novotný vzkázal těm, kteří o šachu přemýšlí, ale ještě si k němu nesedli? „Nikdy není pozdě. Šachy vás naučí soustředění, trpělivosti a strategickému myšlení. A navíc – je to skvělá zábava. Přijďte mezi nás do Šachového klubu Dobrovice a staňte se součástí šachové rodiny. Gens una sumus – jsme jedna rodina!“